V souvislosti s narozením miminka se skloňuje význam zejména dvou vitamínů – D a K. Zatímco o vitamínu D se poměrně hodně mluví, vitamín K bývá v pozadí.
Na co je vitamín K u miminka
Vitamin K je důležitý pro děti i dospělé kvůli správné srážlivosti krve. Bez něj se nedokážou v játrech vytvářet bílkoviny potřebné při srážení. Potvrzuje se i jeho význam pro zdraví kostí, spolu se zmíněným vitamínem D.
Proč je podávání vitamínu D kojencům nutné a jaká je správná dávka?
PÉČE A PREVENCE
Proč je podávání vitamínu D kojencům nutné a jaká je správná dávka?
Zeptejte se našich starých mám, jak vypadalo dítě s křivicí.
Jelikož vitamín K od matky k miminku neprochází a mateřské mléko ho obsahuje jen velmi malá množství, nemá ho novorozenec dostatek. V umělých mlékách je obsažen i vitamín K, proto není třeba jej doplňovat.
V pozdějším období (iu dospělého) se vitamin K již vytváří činností střevních bakterií. Po porodu převažují ve střevě novorozence bakterie Lactobacillus, které vitamín K nevytváří. Teprve o několik týdnů později osídlí střevo i ty bakterie, které to dokážou.
Co způsobuje nedostatek vitamínu K u miminek
Při nedostatku vitamínu K může u některých dětí vzniknout krvácivá (hemoragická) nemoc novorozence. Klasická forma se projeví do 2 týdnů věku krvácením například do střeva. Příznaky hemoragické choroby novorozence se v tomto případě projeví například černou mazlavou stolicí (známka krvácení do trávicího traktu), krvácením do pupečníku nebo krvácením po vpicích jehly například při odběru krve.
Nebezpečná, byť vzácná, je včasná forma krvácivé choroby novorozenců, při které příznaky vznikají již během prvních 24 hodin života převážně u dětí matek užívajících v těhotenství léky působící proti vitamínu K. Může se projevit krvácením do mozku či vnitřních orgánů.
Vzácná je i pozdní forma krvácivé choroby se vznikem od 2. do 12. týdne života, ve více než polovině případů se však projeví krvácením do mozku s vážnými důsledky a vysokou úmrtností.
Kteří novorozenci jsou ohroženi krvácivou chorobou?
Některé děti mají vyšší riziko rozvoje krvácivé choroby. Jsou to například:
-předčasně narozené děti
-dítě, jehož matka během těhotenství užívala léky blokující vitamín K – jsou to některé léky proti tuberkulóze, srážení krve či epilepsii
-novorozenci s chorobou jater
-děti s cystickou fibrózou
-děti s poruchou vstřebávání ze střeva, například po operaci střeva, syndromu krátkého střeva a pod.
-děti léčené antibiotiky, s dysmikrobií – narušenou rovnováhou střevních bakterií
Prevence krvácivé choroby – jak se podává vitamín K novorozencům?
Novorozenec dostane vitamín K již 2-6 hodin po porodu ve formě injekce do svalu nebo kapek do úst. Zdravý novorozenec má na výběr z těchto dvou alternativ, avšak rizikoví novorozenci (uvedení výše) vždy musí dostat vitamín K do svalu nebo do žíly.

Pokud novorozenec nedostal injekci, ale kapky, do tří měsíců věku se u kojených dětí jednou týdně podává jedna kapka Kanavitu, což je vitamin K ve formě kapek. Nekojené děti dostávají vitamín K v umělých mlékách.
Kapky miminku nekapejte přímo do úst. Podávejte je na lžičce spolu s trochou mléka.
Vitamin K v pozdějším dětství a dospělosti
V pozdějším dětství a dospělosti se za normálních okolností vytváří dostatek vitamínu K v našich střevech. Existují však podmínky, kdy tomu tak není, například při užívání některých léků, některých poruch jater či poruch vstřebávání. celiakii.
Ukázalo se, že vitamín K hraje roli i ve zdraví kostí. Při podávání spolu s vitamínem D napomáhá například hojení kostí při zlomeninách způsobených osteoporózou.
Redakce radí: Vyzkoušejte další vychytávky, které Vám pomohou s péči o děti.