- Reklama -zprávy

Utajený porod, jak probíhá? Je šancí na život pro nechtěné děti, ročně se u nás takto narodí až 40 miminek

Date:

Share:

Co je utajený porod a jak na Slovensku probíhá?
Těhotenství nemusí být pro každou ženu jen darem a štěstím, jsou i takové, pro které to vzhledem k jejich situaci znamená trauma a obavy, jak život s miminkem zvládnou. Na Slovensku už existuje zákonná možnost porodit děťátko v nemocnici tak, že nebude prozrazena identita matky.

Adopce dětí je u nás poměrně známá a zažitá možnost, jak může do rodiny přibýt nový člen domácnosti. Pro veřejnost poměrně neznámou, i když u žen již využívanou alternativou, je utajený porod a tedy, že jméno matky u děťátka bude navždy anonymní.

Co když si žena po porodu nechce miminko nechat?
-Hnízdo záchrany

Pokud se žena rozhodne, že dítě nechce, ale ani nechce jít na potrat, má dvě legální možnosti, co může s miminkem udělat.

První možností je využít Hnízda záchrany. „Hnízdo záchrany je veřejný inkubátor, do kterých mohou ženy po porodu odložit novorozence anonymně a beztrestně, aniž by někdo pátral po jeho a jejím původu. Dítě, které v inkubátoru skončí, je anonymní a právně volné, což znamená, že po zápisu do matriky může začít adopční proces,“ vysvětluje komunikační odbor Ministerstva zdravotnictví SR.

Hnízda záchrany fungují u nás od roku 2004, na Slovensku je jich už 20 a vždy se nacházejí v blízkosti nemocnic. S touto iniciativou a realizací přišlo občanské sdružení Šance pro nechtěné, které chtělo dát naději novorozencům, které by jinak mohli skončit tragicky. Postupně otevíraly Hnízda záchrany napříč Slovenskem.

„Otevřením to neskončilo. Nadále vedeme statistiky, podílíme se na osvětě v záchraně nevinných životů, poskytujeme také telefonické poradenství a udržujeme kontakt s nemocnicemi, které Hnízda záchrany provozují,“ řekla poradkyně na lince Hnízda záchrany. „Dodnes se v hnízdech zachránily už desítky dětí, přičemž průměrně se najdou 2 děti za rok,“ dodala.

Může si to rozmyslet

Pokud si ale matka své rozhodnutí dát miminko do hnízda záchrany rozmyslí, tak do určitého momentu o děťátko požádat zpět. „Matka se k dítěti může vrátit, dokud soud nevydá pravomocné rozhodnutí o adopci dítěte. Po rozhodnutí soudu již biologická matka nemá na návrat k dítěti nárok. V případě, že se maminka chce k odloženému dítěti vrátit, musí kontaktovat nemocnici a předložit důkazy o mateřství. Sociální sestra nebo přímo matka po jejím doporučení musí kontaktovat sociální odbor Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny. Soud následně po zvážení důkazů a zhodnocení psychického i sociálního hlediska rozhodne, zda je matka způsobilá se o dítě postarat,“ doplňuje resort zdravotnictví.

Druhou možností je tzn. utajený porod
I když to na Slovensku nebývá často využívána forma, nemocnice po celém Slovensku se s takovými případy již setkaly. Ročně u nás přijde na svět asi 40 dětí, jejichž matky porodí v utajení své identity.

Žena může požádat o anonymní porod svého gynekologa již během těhotenství, nebo nejpozději v den porodu písemnou žádostí. „Žena je komplexně informována o utajeném porodu, dodržování zákonem stanoveného postupu. Poskytovatel na základě předmětné žádosti postupuje režimem utajení,“ vysvětlilo ministerstvo.

Znamená to, že těhotná žena je v porodnici evidována jen pod číslem a její identitu často nezná ani personál, jen pár lidí z vedení, kteří musí připravit potřebné papíry. Porodnice si v takovém případě vede pouze zdravotní dokumentaci, ve které jsou pouze údaje o těhotenství, porodu, případně různých anamnézách.

„Osobní údaje pro identifikaci ženy se vedou odděleně od zvláštní zdravotní dokumentace spolu s písemnou žádostí. Zvláštní zdravotní dokumentace se o tyto údaje doplní a zapečetí jako celek,“ vysvětlil resort. Zapečetěné dokumenty jsou pak odeslány a uskladněny na ministerstvu zdravotnictví. Otevření takto zapečetěné dokumentace je možné pouze na základě rozhodnutí soudu.

Pokud se žena rozhodne pro tento způsob tajného porodu, dítě po narození neuvidí a ztrácí dokonce nárok na informaci, zda se narodilo živé, mrtvé, zdravé nebo s nějakou vývojovou vadou.

Pro ženu je to obtížné rozhodnutí
Ženy, které nevidí jinou možnost, jen opustit své dítě si mohou díky utajenému porodu zvolit humánnější cestu, než ho nechat jen tak na pospas osudu. Takové ženy určitě není třeba odsuzovat, protože se rozhodly děťátko donosit, dali mu šanci na život i na lásku adoptivních rodičů. Dítě tak může přežít krásný a plnohodnotný život.

━ nové příběhy

Změnil se svět – a taky ty: Emoce novopečené maminky pod drobnohledem

Porod není jen příchod nového života. Je to i zrození matky. A právě o tom se často nemluví. Všichni očekávají radost, něhu a záplavu...

Světový den ústního zdraví: Péče o úsměv mění životy

Světový den ústního zdraví se slaví 20. března. Je to skvělá příležitost připomenout si, že zdraví našich zubů a dásní má významný dopad na...

Vysvědčení u dětí: jak na něj jako rodič správně reagovat?

S vysvědčením se může pojit spousta emocí, které se objevují jak u dětí, tak i u jejich rodičů. Bezesporu jde o významný okamžik v...

Malachit obelisk – kámen transformace a ochrany

Malachit je jeden z nejzajímavějších a energeticky nejsilnějších minerálů. Jeho hluboká zelená barva s charakteristickými kruhovými vzory symbolizuje přírodní harmonii a ochranu. Malachit obelisk...

Zařizování moderní školky: Praktické tipy a trendy

Zařídit mateřskou školku, která bude nejen funkčním, ale i příjemným místem pro děti, rodiče a pedagogy, je dnes více než jen technický úkol. Dobře...
- Komerční sdělení -pr článek