tak a co dělat, abyste toto riziko snížili?
Co jsou varixy (křečové žíly)?
Křečové žíly (varixy) neznamenají jen nepěkné boule na lýtkách, pod koleny či na stehnech. I hemoroidy v konečníku či varixy v pochvě mají stejný mechanismus vzniku.
V žilách proudí krev směrem do srdce. Zdravé žíly mají funkční chlopně, které brání zpětnému toku krve. Žilní stěna je poddajnější než stěna tepny a krev v ní neproudí pod tlakem jak je tomu v tepně. Vlivem gravitace má krev přirozený sklon téct směrem k zemi. Chlopně, které tomu brání, jsou jednosměrné. Umožňují tok směrem k srdci a ne naopak. Jsou-li poškozeny, dochází ke zpětnému toku krve, hromadění krve v žilách a jejich rozšíření se vznikem varixů.
Varixy v těhotenství
Krev se takto může hromadit iv žilách malé pánve, a to zejména v těhotenství. Důvodů je několik – zvýšený nitrobřišní tlak ztěžuje odtékání krve, zároveň zvýšené prokrvení v oblasti břicha a malé pánve během těhotenství je pro žíly větší zátěží.
Neznamená to, že v těhotenství automaticky budete mít křečové žíly, neboť do velké míry je jejich vznik podmíněn i geneticky. Co však můžete ovlivnit, je tělesná hmotnost – nadváha zvyšuje riziko varixů.
Pokud vám křečové žíly vznikly v těhotenství, je možné, že po porodu se potíže zmírní nebo ustoupí úplně.
Hemoroidy – příznaky
První příznaky hemoroidů (křečových žil v konečníku) jsou svědění, bolest či nepříjemný pocit kolem konečníku. Zejména po tvrdší stolici si někdy všimnete krvácení – může být pouze na papíře, jindy bývá i přímo v obsahu záchodové mísy.
Hemoroidy jsou u těhotných žen dost častým problémem, jak je léčit?
Problém, který řeší téměř každá. Hemoroidy v těhotenství a těsně po porodu miminka často potrápí nejednu maminku. Předcházet jim sice nevíte, ale léčba je jednoduchá.
Jelikož krvácení z konečníku může mít několik příčiny, určitě je na místě vyšetření odborníkem. Navštivte svého obvodního lékaře, ten vás podle potřeby pošle proktologovi či gastroenterologovi. Obzvláště v těhotenství je velmi důležité, abyste odlišili, zda se jedná o krvácení z konečníku nebo z pochvy. Pokud si nejste jistá, raději navštivte lékaře.
Jak snížit riziko křečových žil a hemoroidů v těhotenství

- snažte se mít přiměřený fyzický pohyb. Svaly z vnější strany pumpují krev v žilách, čímž pomáhají jejímu toku
- kvůli hemeroidům se snažte vyhnout zácpě – jezte dostatek vlákniny a pijte dostatek tekutin
- vyhněte se statickým polohám – stání či sezení ve stejné poloze. Překřížené nohy také nejsou ideální pro zachování toku krve v žilách
- dobrou prevencí i léčbou varixů na nohou je nošení kompresních punčoch. Silnější jsou na předpis a doporučuje je specialista – například internista, angiolog či cévní chirurg. Slabší kompresní punčochy si pořídíte i sami za plnou úhradu. Některé jsou velmi pěkné na noze a příjemné na dotek. Nemá smysl nosit je v noci, protože napomáhají svalům mačkat žíly, aby v nich proudila krev – proto je noste zvláště když jste v pohybu
- spěte na boku
- když je to možné, vyložte si nohy – snížíte vliv gravitace na krev v nohou