Znáte rozdíly mezi chronickým, akutním či postinfekčním kašlem? Víte, co je to somatický kašel? Jak nejlépe léčit kašel a kdy je důležitou a vítanou součástí uzdravování? Nabízíme vám průvodce světem kašle u dětí.
Kašel není nemoc, to zřejmě víme už všichni. Někdy děti kašlem jen reagují na znečištěné prostředí, tedy chemické výpary, prach, pyl, cigaretový kouř, výfukové plyny aut či plísně. Většinou však je příznakem nějakého onemocnění, nejčastěji nachlazení.
Kašel je obranný mechanismus
Až 75% případů kašle je připisováno infekci dýchacích cest. Kašel je přirozený obranný mechanismus, reflex, kterým se právě dýchací cesty (v krku a hrudníku) snaží zbavit všeho, co tam nepatří, zprůchodnit je a vyčistit.
Zbavit se cizorodých látek a nadměrného hlenu vykašláváním (epitel povrchu sliznic dýchacích cest neustále produkuje malé množství hlenu – produkce se zvyšuje, když do těla vniknou viry, bakterie, dráždivé či nebezpečné látky). Buď zanikne spolu s příčinou podráždění, nebo s jistým časovým zpožděním.
Podle lékařů a lékařek mají zdravé děti obvykle kolem 8-10 epizod infekce horních cest dýchacích za rok (virová rýma, laryngitida-zánět hrtanu, faryngitida-zánět hltanu), které mohou kašel způsobit. Kašel je běžným a jedním z nejčastějších důvodů návštěvy praktického lékaře a lékařky pro dospělé a pediatry a pediatričky.
Ale klíčové je umět ho přesně popsat – jaký druh kašle, jako dítě kašle – aby mohl lékař rozhodnout, zda je třeba kašel ovlivňovat a případně správně léčit. A orientační pomocí je také změna hustoty a barvy hlenů (virové onemocnění – průhledné, řídké, žluté a zelené, bakteriální – husté, neprůhledné, bílé, zelené a žluté).
PŘEHLED jednotlivých typů kašle podle délky trvání, tvorby hlenu, příčin a chorob, při kterých vzniká:
TYPY kašle podle délky trvání:
1) Akutní kašel
Obvykle je způsoben akutní infekcí horních cest dýchacích, nejčastěji virového původu (tedy antibiotika se nepředepisují). Pozor však, může být také příznakem akutního kardiorespiračního problému. Jinou vážnou příčinou náhlého kašle je vdechnutí cizího tělesa, což vyžaduje vyšetření u lékaře.
Krátkodobý kašel může být vyvolán i vdechnutím dráždivé látky nebo „zajetím“ – vniknutím tekutiny nebo i kousku jídla do horních cest dýchacích, kdy krátký záchvat intenzivního kašle pomůže dítěti zbavit se nežádoucího obsahu a zabrání vdechnutí do dolních částí dýchání.
Akutní kašel vyvolaný infekcemi horních cest dýchacích zpravidla trvá 2-3 týdny a dítě může vykašlat velké množství hlenů (sputum). Pokud se nepřidruží další vážnější symptomy, jako horečka nebo ztížené dýchání, léčit jej můžete doma klidem na lůžku a přísunem tekutin. Pokud jde o rizikové skupiny dětí, lepší je poradit se s pediatrem.
2) Subakutní kašel
Trvá více než 3 a méně než 8 týdnů a může jít o postinfekční kašel. Příčinou však může být také bakteriová sinusitida, astma, nebo signalizovat začátek chronického kašle.
3) Postinfekční kašel

Přetrvává u 11-25% pacientů a pacientek s akutní infekcí horních cest dýchacích. Vymizí i bez léčby, pokud jej nezkomplikují další infekce. Může být způsoben zvýšenou citlivostí sliznice dýchacích cest, způsobenou zánětem při infekci.
4) Chronický kašel
Pokud kašel trvá více než 8 týdnů, jedná se o chronický kašel. Spontánně pravděpodobně nevymizí a může negativně ovlivnit kvalitu života dítěte. Důvodem může být přetrvávající, nedoléčená infekce v těle, ale může být i znakem dalších onemocnění dítěte jako například syndrom postnazálního zatékání, refluxní choroba žaludku, onemocnění srdce, cystická fibróza, astma a podobně.
https://svetmuzu.cz/nejlepsi-financni-sluzby-pro-sportovce/
https://tydenikmuzi.cz/udelejte-most-nohama-zvedejte-kostky-stavebnice-a-budete-fit-i-pri-lockdown/
https://menmagazin.cz/kazdy-druh-kola-ma-sva-pro-i-proti/