- Reklama -zprávy

Dětská lékařka: Zásadou léčby zácpy je správný psychologický a výchovný přístup

Date:

Share:

\“Na úvod třeba uvést, že zácpa, i když je to poměrně častý problém, který dětský lékař či lékařka řeší, je v 95% návyková, psychicky podmíněná a není projevem organického onemocnění zažívacího traktu nebo jiného systému,\“ říká MUDr. Marta Špániková k problematice zácpy.
Pravidelná stolice u miminek a tvz. gastrokolický refelx
„Třeba stanovit, co je zácpa. V první řadě vycházíme z věku děťátka. Nejmenší děti v prvních týdnech života mají většinou stolici do každé plenky, hlavně po napapání. Je to způsobeno takzvaným gastrokolickým reflexem: když se děťátku naplní žaludek, uvolní se vnější svěrač konečníku (příčně pruhované svalstvo, ovládané později vůlí) a odchází stolice. Někdy si maminky mylně myslí, že děťátko má průjem. Není to tak.“

„Později, dokud je děťátko na mléčné stravě (kojené nebo na umělém mléce, formule), nemusí mít stolici i několik dní (pozorujeme deset, někdy i více). Děťátko z mlíčka vše spotřebuje, je málo zbytků a proto stolice není mohutná ani častá. Musí však platit, že děťátko je klidné, dobře papá, má dostatek mokrých plenek, odcházejí větry, nevrací proudem, nemá enormní bolesti bříška a nemá žádnou krev na stolici nebo v plence. Je-li tomu tak, není důvod pomáhat k odchodu stolice drážděním konečníku teploměrem nebo rektální trubkou. Děťátko se prostě musí naučit uvolnit vnější svěrač konečníku a tyto praktiky mu v tom brání.“

I miminka může trápit zácpa: Jak ji poznat a pomoci děťátku?
Tvrdé bolestivé napjaté bříško, neklid, odmítání jídla, napjatá tvářička… Jak poznat zácpu u miminka?
Děti a zavádění tuhé stravy
„Po zavedení bez mléčné stravy kolem pátého měsíce života, nejpozději iu kojených dětí po dovršení šestého měsíce, zpočátku může být odchod stolice pravidelnější, častější, ale stává se, že po určité části stolice znovu neodchází denně. V takovém případě nabízíme častěji převařenou ochlazenou vodu (ne mnoho, dítě nepřeléváme, maximálně 200 ml na den), upravíme stravu tak, abychom vyřadili vařenou rýži a nepodávali denně vařenou mrkev, případně ji na určitou dobu ze stravy zcela vyloučíme. Je vhodné podávat probiotika. Postupně se zažívací trakt i vyprazdňování přizpůsobí změně stravy,“ vysvětluje nám dětská lékařka Marta Špániková, která má za sebou léta praxe ze své ambulance.

Zácpa a odplínkování
„Kdy se opravdu už projeví zácpa, bývá věk kolem dvou let. Někdy i dřív. Většinou to souvisí s odplínkováním a vysazováním děťátka na nočník. Často to řeší celá rodina, babičky, dědečci, tety, kamarádky, sousedé. Nevystihne-li se na tento proces správný čas, nastane problém, děťátko zadržuje stolici, odmítá kakat, později, když nekaká několik dní, je stolice tvrdá, kakání bolestivé, děťátko se ho bojí a celá situace se zhoršuje.

Ještě komplikovanější situace nastává, když se v tomto věku narodí sourozenec, kterému se věnuje více pozornosti a je zájem, aby starší děťátko už plenky nepotřebovalo. Také je zátěží pro dítě i rodinu, potřebujeme-li děťátko zbavit plenek kvůli vstupu do kolektivu. Bývalo to tak, že dříve se opravdu děti naučily hlásit potřebu stolice dříve, protože látkové pleny byly nepříjemné, nemohly se v nich dobře pohybovat. Dnes tento problém není a děťátko se opravdu naučí hlásit potřebu stolice a močení teprve tehdy, když umí tento proces vůlí ovládat. To přichází u každého děťátka jinak.

Výše uvedené faktory, které tento proces brzdí se opravdu uplatňují. I dnes jsou dětičky, které jsou bez pokakané plenky už kolem roku, ale je to většinou tehdy. Když děťátko dává najevo, že odejde stolice (tlačí, zastane, pučí se) a rodiče pravidelně tento moment vystihnou a usadí ho na nočník. Musí samozřejmě už samostatně pevně sedět. Není to skutečné ovládání vyprazdňování, ale určitá souhra okolností.“

Projev závažné zácpy
„Vyprazdňování se kolem roku ustálí na jedné nebo více stolicích denně nebo některé děti mají stolici ob den, ale bez obtíží, přiměřené konzistence. Stane-li se, že děťátko nekaká ani ob den, jak jsem výše uvedla, je zjevné, že stolici zadržuje, pláče, ale odmítá se vykakat, přitom ho bolí bříško, je neklidné, často i méně papá a objeví se bolesti bříška. zácpě.

Projevem závažné zácpy je to, že sice nekaká, ale má pořád špinavé kalhotky a stopy stolice v okolí řitního otvoru. Někdy může být projevem zácpy i jako průjem, neboť řídká vodnatá hmota obtéká zadrženou stolici na konci zažívacího traktu a připomíná průjem.

━ nové příběhy

Změnil se svět – a taky ty: Emoce novopečené maminky pod drobnohledem

Porod není jen příchod nového života. Je to i zrození matky. A právě o tom se často nemluví. Všichni očekávají radost, něhu a záplavu...

Světový den ústního zdraví: Péče o úsměv mění životy

Světový den ústního zdraví se slaví 20. března. Je to skvělá příležitost připomenout si, že zdraví našich zubů a dásní má významný dopad na...

Vysvědčení u dětí: jak na něj jako rodič správně reagovat?

S vysvědčením se může pojit spousta emocí, které se objevují jak u dětí, tak i u jejich rodičů. Bezesporu jde o významný okamžik v...

Malachit obelisk – kámen transformace a ochrany

Malachit je jeden z nejzajímavějších a energeticky nejsilnějších minerálů. Jeho hluboká zelená barva s charakteristickými kruhovými vzory symbolizuje přírodní harmonii a ochranu. Malachit obelisk...

Zařizování moderní školky: Praktické tipy a trendy

Zařídit mateřskou školku, která bude nejen funkčním, ale i příjemným místem pro děti, rodiče a pedagogy, je dnes více než jen technický úkol. Dobře...
- Komerční sdělení -pr článek